Grundfos UNILIFT – niezawodne, wielozadaniowe pompy zatapialne do wody brudnej i ścieków

Grundfos UNILIFT – niezawodne, wielozadaniowe pompy zatapialne do wody brudnej i ścieków

Od niewielkich pomp, których zadaniem jest okazjonalne wypompowanie wody z ogrodowego zbiornika, do urządzeń, które przez wiele lat będą niezawodnie odprowadzać ścieki przydomowe – wśród pomp UNILIFT znajdziesz produkty do odprowadzania wody brudnej i ścieków do każdego domowego zastosowania.

Pompy UNILIFT to jednostopniowe pompy zatapialne do tłoczenia wody i ścieków, z fekaliami lub bez. Są przeznaczone do zastosowań stacjonarnych oraz przenośnych, do pracy automatycznej lub ręcznej.

W skład rodziny pomp UNILIFT wchodzą kompaktowe pompy UNILIFT CC i UNILIFT KP, mogące tłoczyć ciecz z cząstkami o maks. średnicy 10 mm, pompy UNILIFT AP12, dla których wielkość cząstek stałych w cieczy może wynosić do 12 mm oraz pompy AP35 i AP50, które radzą sobie z cząstkami o wielkości odpowiednio do 35 lub 50 mm. Najnowszym modelem jest UNILIFT APG z profesjonalnym systemem rozdrabniającym. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i zastosowaniom poszczególnych typoszeregów pomp UNILIFT.

UNILIFT KP i UNILIFT CC

UNILIFT KP/CC to pompy z półotwartym wirnikiem. Posiadają kosz wlotowy ze stali nierdzewnej, którego zadaniem jest zapobieganie dostawaniu się do wnętrza pompy cząstek stałych większych niż 10 mm. Pompy UNILIFT CC i KP w wykonaniu standardowym, wyposażone w silnik elektryczny dwubiegunowy, są zasilanie z sieci 1-fazowej 1 x 230 V. Największe pompy KP (250 i 350) są dostępne również z zasilaniem z sieci 3-fazowej 3 x 400 V. Największe pompy UNILIFT KP/CC osiągają wydajność 14 m3/h. Maksymalna wysokość podnoszenia dla tych pomp wynosi 9 m.

Wykonane ze stali nierdzewnej pompy UNILIFT KP występują w wersji z łącznikiem pływakowym (wersje A), pionowym łącznikiem poziomu (wersje AV) i bez łącznika pływakowego (wersje M). Posiadające korpus z kompozytu pompy UNILIFT CC są dostępny w wersji z łącznikiem pływakowym (A) i bez niego (M).

Pompy UNILIFT KP/CC nadają się przede wszystkim do pompowania:

- wody deszczowej, drenażowej i powodziowej,
- wody z zalanych piwnic, garaży lub budynków,
- wody basenowej, wody z fontann i stawów,
- wody brudnej z natrysków, pralek i zlewów zainstalowanych poniżej poziomu kanalizacji,
- wody przy napełnianiu/opróżnianiu pojemników, zbiorników, itp.,
- wody ze studzienek odpływowych.

W ograniczonym zakresie, pompy UNILIFT CC i KP mogą być również pomocne podczas obniżania poziomu wód gruntowych.

UNILIFT KP i CC mogą być stosowane jako urządzenia przenośne lub stacjonarne i pracować w wersji automatycznej lub ręcznej. Charakteryzują się małą masą, prostym montażem i łatwością serwisowania. Pracują cicho [≤ 70 dB(A)], są wyposażone w zabezpieczenie przed przeciążeniem.

Cechy i zalety pomp UNILIFT CC:

- zdolność do zasysania wody z poziomu 3 mm (bez kosza ssawnego),
- wbudowane zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym,
- wbudowany w uchwyt pompy automatyczny zawór odpowietrzający,
- dopasowanie do różnych średnic przewodu tłocznego poprzez zestopniowany adapter (w komplecie z pompą).

Cechy i zalety pomp UNILIFT KP:

- wersja z pionowym łącznikiem poziomu pozwala na pracę w zbiornikach o średnicy już od 25 cm,
- wykonanie obudowy z wysokogatunkowej stali nierdzewnej,
- możliwość stałego tłoczenia cieczy o temperaturze przekraczającej 40°C (a nawet do 70°C przy pracy przerywanej).

UNILIFT AP12, AP35/50 i AP 35B/50B

Gdy chcemy tłoczyć ciecze z zawartością większych niż 10 mm cząstek stałych, gdy potrzebujemy większej wydajności lub większego ciśnienia, a także możliwości pracy ciągłej, z pomocą przychodzą pompy UNILIFT AP.

Wyróżniamy wśród nich:

- UNILIFT AP12 - umożliwiające swobodny przepływ cząstek stałych o średnicy do 12 mm,
- UNILIFT AP35 - umożliwiające swobodny przepływ cząstek stałych o średnicy do 35 mm,
- UNILIFT AP50 - umożliwiające swobodny przepływ cząstek stałych o średnicy do 50 mm,
- UNILIFT AP35B i AP50B – umożliwiające swobodny przepływ cząstek stałych o średnicy do 35 lub do 50 mm, przeznaczone do instalacji zatopionych na autozłączach.

UNILIFT AP12, 35 i 50 wyposażone są w płaszcze ze stali nierdzewnej, dzięki czemu silnik pompy jest zawsze odpowiednio chłodzony i może pracować przy niecałkowitym zanurzeniu. UNILIFT AP35B i AP50B przeznaczone są do pracy ciągłej lub przerywanej w zanurzeniu.

Wszystkie pompy AP i APB wykonane są ze stali nierdzewnej. Ich konstrukcja zapewnia wysoką odporność na wpływ trudnych warunków eksploatacji. Pompy dostępne są w wersji z 1-fazowym lub 3-fazowym silnikiem asynchronicznym z suchym wirnikiem. Silniki 1-fazowe są wyposażone w zintegrowaną ochronę termiczną. Wszystkie pompy AP posiadają mechaniczne uszczelnienie wału. Pompy AP12 wyposażone są w wirnik typu półotwartego, a pompy AP35(B) i AP50(B) posiadają wirnik typu Vortex z nakładką chroniącą przed gromadzeniem się materiałów długowłóknistych.

Przed przedostawaniem się do pompy zbyt dużych cząstek stałych, pompę chroni kosz ssawny (AP12, AP35 i AP50) lub specjalna podstawa (AP35B i AP50B).

Maksymalna wydajność pomp z tego typoszeregu wynosi 32 m3/h, a maksymalna wysokość podnoszenia 17 m. Temperatura medium dla pomp AP 12, AP35 i AP50 może być nieco wyższa niż dla pomp UNILIFT KP/CC i wynosić do +55°C (AP35B i AP50B: +40°C).

Zastosowanie pomp UNILIFT AP:

- obniżanie poziomu wód gruntowych,
- pompowanie wody w studzienkach drenarskich i studzienkach do odwadniania powierzchni,
- opróżnianie stawów, zbiorników i basenów,
- pompowanie ścieków domowych bez fekaliów
- pompowanie ścieków zawierających włókna z pralni i procesów przemysłowych,
- pompowanie wody deszczowej, drenażowej oraz powodziowej.

UNILIFT AP – cechy i zalety:

- prosty montaż i łatwość serwisowania,
- trwała konstrukcja i korpus ze stali nierdzewnej,
- dostępne wersje do pracy automatycznej lub ręcznej,
- mechaniczne uszczelnienie wału,
- niewielka masa ułatwiająca transport.

UNILIFT APG

Najnowszą pompą z rodziny UNILIFT jest wszechstronna i niezawodna pompa UNILIFT APG. Wyposażono ją w profesjonalny system rozdrabniający, stosowany w cieszących się uznaniem pompach SEG. Dzięki temu, UNILIFT APG może pompować wszelkie ścieki bytowe, a zwłaszcza ścieki fekalne. Rozdrabniacz tnie cząstki stałe na mniejsze kawałki, co umożliwia łatwe pompowanie ścieków czarnych i brudnej wody w pionie i poziomie, do oddalonej sieci kanalizacyjnej. Dzięki zastosowaniu rozdrabniacza możliwe jest odprowadzanie ścieków bytowych rurami o mniejszej średnicy, na większe odległości.

Na polskim rynku dostępne są wersje z silnikiem 1- oraz 3-fazowym, w wersji z łącznikiem pływakowym lub bez niego. Korpus pompy UNILIFT APG jest wykonany z żeliwa, obudowa silnika – ze stali nierdzewnej, a nóż tnący – z hartowanej stali nierdzewnej. Gładka, zewnętrzna powierzchnia zapobiega przywieraniu zanieczyszczeń, a dzięki zastosowaniu stalowej obudowy, pompa UNILIFT APG jest lżejsza od standardowych pomp z żeliwa, co ułatwia jej transport, montaż i serwisowanie. Dla łatwego serwisowania, istnieje też możliwość odłączenia silnika pompy od jej korpusu. Pompa wyposażona jest w kołnierz typu kombi z możliwością montażu z rurociągiem Rp 1½, DN32 i DN40.

UNILIFT APG może pracować wewnątrz budynku (jako element agregatu podnoszącego ścieki) i na zewnątrz (w przepompowni odprowadzającej ścieki do kanalizacji). Pompa może być montowana jako wolnostojąca lub na autozłączu.

UNILIFT APG cechy i zalety:

- prosty i szybki montaż,
- wysoka niezawodność i łatwa konserwacja,
- kompaktowe wymiary i niska masa w porównaniu z tradycyjnymi, żeliwnymi pompami,
- profesjonalny rozdrabniacz cząstek i duża wysokość podnoszenia – możliwość tłoczenia ścieków na większe odległości, rurami o niewielkiej średnicy,
- zabezpieczenie termiczne silnika,
- szeroki zakres zastosowań.

Wszystkie pompy UNILIFT w wersjach z łącznikiem pływakowym, dla automatycznej pracy nie wymagają zewnętrznego sterownika. Przy montażu stacjonarnym, do sterowania pracy jednej lub dwóch pomp można wykorzystać profesjonalne sterowniki dostępne w ofercie Grundfos.

Szczegółowe informacje o pompach UNILIFT, skrócone przewodniki doboru i materiały szkoleniowe Grundfos Ecademy dostępne są na Grundfos.pl.