Jak skutecznie uchronić się przed zalaniem?

Jak skutecznie uchronić się przed zalaniem?

Coraz częściej mamy do czynienia z występującymi ulewnymi deszczami, powodującymi miejscowe zalania oraz powodzie. Skutecznym i pewnym sposobem ochrony swojego mienia jest prawidłowe zabezpieczenie przeciwzalewowe.

Podczas krótkotrwałego, lecz bardzo intensywnego deszczu, bardzo często kanalizacja nie jest w stanie przyjąć i odprowadzić napływającej dużej ilości wody. Skutek jest taki, że napierająca woda zamiast spływać do kanału, cofa się i wdziera do piwnic oraz innych nisko usytuowanych pomieszczeń w domu. Jeśli te pomieszczenia nie są odpowiednio zabezpieczone, trzeba się liczyć z nieprzyjemnymi skutkami: zalane i zniszczone sprzęty, wykładziny, zawilgocone mury, walka z ubezpieczycielem. Ogólnie niepotrzebny stres i wysokie koszty. Usuwanie skutków zalania może kosztować znacznie więcej niż zakup i montaż odpowiedniego zabezpieczenia przeciwzalewowego.

Kilka słów o przepływie zwrotnym

Przepływ zwrotny powstaje w sytuacji przeciążenia kanalizacji. Podczas silnego opadu deszczu poziom wody, zgodnie z zasadą naczyń połączonych, wzrasta powyżej poziomu zalewania, rozumianego najczęściej jako powierzchnia drogi (jezdni, chodnika, pobocza). Wszystkie pomieszczenia leżące poniżej tego poziomu zostają zalane.

Urządzenia przeciwzalewowe przeznaczone do ścieków zawierających fekalia

Dobrym wyborem do instalacji w budynku jest zawór przeciwzalewowy Staufix FKA. Urządzenie to posiada dwie klapy zwrotne, które w normalnym trybie pracy są zawsze otwarte i gwarantują swobodny odpływ ścieków. W momencie wystąpienia cofki kanalizacyjnej następuje automatyczne zamknięcie klap, a co za tym idzie dopływu ścieków. Informacja o wystąpieniu przepływu zwrotnego zgłaszana jest za pomocą alarmu na szafce sterowniczej. Po ustąpieniu cofki, następuję automatyczne podniesienie się klapy i swobodny odpływ ścieków.


Staufix FKA zamontowany w płycie podłogowej (mat. KESSEL)

Jeszcze większy komfort użytkowania zapewnia zawór przeciwzalewowy z pompą Pumpfix F. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość korzystania z przyborów sanitarnych, także w sytuacji przeciążenia kanalizacji. Pumpfix F posiada klapę swobodnie zawieszoną, która w momencie wystąpienia cofki, zamyka się i nie dopuszcza do przedostania się ścieków do wewnątrz budynku. Jeśli jednak przy zamkniętej klapie napływają ścieki, wówczas po osiągnięciu określonego poziomu za pomocą sondy włącza się pompa, która zasysa ścieki, rozdrabnia elementy stałe i tłoczy je w kierunku przeciwnym do przepływu zwrotnego, umożliwiając w tym czasie na normalne korzystanie z przyborów sanitarnych (łazienka, pralka, umywalka).


Pumpfix F do instalacji na swobodnym przewodzie (mat. KESSEL)

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że za montaż zaworów przeciwzalewowych Staufix FKA (wszystkie modele) oraz Pumpfix F (wybrany model do instalacji na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym), można otrzymać atrakcyjną premię. Szczegółowe informacje na stronie producenta: www.kessel.pl/promocja.

Urządzenia przeciwzalewowe przeznaczone do ścieków bez fekaliów

Tu pomocny jest zawór przeciwzalewowy Staufix Basic - w wersji podstawowej posiada jedną swobodnie zawieszoną klapkę, ale może zostać doposażony dodatkowo w drugą klapkę i/lub zamykanie awaryjne. Decydując się na takie rozwiązanie warto zwrócić uwagę na ochronę przed gryzoniami. Zastosowanie klapy ze stali nierdzewnej uchroni nas przed wizytą nieproszonych gości w postaci np. szczurów.


Staufix Basic do instalacji na swobodnym przewodzie (mat. KESSEL)

Studzienka przeciwzalewowa KESSEL

Ciekawym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić miejsce w budynku jest zainstalowanie na zewnątrz studzienki przeciwzalewowej. Zamontowany oryginalnie w kinecie czyszczak może w każdym momencie zostać przezbrojony w automatyczny lub mechaniczny zawór zwrotny, doskonale chroniący przed zalaniem.

KESSEL – Lider odwodnień