Lepiej zapobiegać niż naprawiać! Zadbaj o instalację grzewczą z BWT!

Lepiej zapobiegać niż naprawiać! Zadbaj o instalację grzewczą z BWT!

Specjaliści BWT od 33 lat dbają o to, żeby woda w całym Twoim domu - od piwnicy, aż po dach, od grzejnika poprzez kuchnię, aż po łazienkę – była najwyższej jakości.  W sezonie jesienno-zimowym zwracamy szczególną uwagę na ochronę i czyszczenie instalacji grzewczych.

Sezon grzewczy w Polsce rozpoczyna się na przełomie września/października, a kończy na przełomie marca/kwietnia. Oznacza to, że przeciętnie korzystamy z ogrzewania przez około 7 miesięcy w ciągu roku. Gdy temperatury na dworze są ujemne najgorsze co może nas spotkać to awaria źródła ciepła. BWT rekomenduje sprawdzenie stanu swojej instalacji grzewczej przed rozpoczęciem sezonu, aby cieszyć się ciepłem z rodziną i znajomymi w zimowe wieczory.

Czy wiesz, że niektórzy producenci pieców nie uznają gwarancji, jeśli urządzenie zostało uzupełnione twardą wodą?

Renomowani producenci instalacji grzewczych w swoich warunkach gwarancji wymagają przestrzegania określonych norm, np. ÖNORM H5195-1 czy normy VDI 2035. Jeżeli w instalacji grzewczej stosowana jest nieuzdatniona woda, w razie awarii można utracić gwarancję.

Czym jest twarda woda?

Twardą nazywamy taką wodę, która zawiera duże ilości minerałów, a przede wszystkim wapnia i magnezu. Zgodnie z normami Ministerstwa Zdrowia, za zdatną do picia uznaje się wodę o twardości w zakresie 60 - 500 mg CaCO3/l. Mimo bogactwa w składniki mineralne taka woda jest zmorą w codziennym funkcjonowaniu domu. W każdym regionie Polski woda ma inną charakterystykę, a decyduje o tym wiele czynników np. środowisko skalne, rodzaj gleby, przemysł oraz długość drogi przepływu wody do naszych domów.

Kamień blokuje dopływ ciepła w grzejnikach

Napełnianie instalacji grzewczej odpowiednią wodą ma decydujący wpływ na wydajność, komfort i bezpieczeństwo ogrzewania. Kamień odkłada się w miejscach, które cechują się wysoką temperaturą. Ponadto rozpuszczone w wodzie cząstki wapnia mogą rozprzestrzenić się po całej instalacji grzewczej i spowodować m.in. zatkanie zaworów. Osady są także idealną pożywką dla bakterii i sprzyjają powstawaniu biofilmu, który także może skutkować zatkaniem zaworów. Już 1 mm warstwy osadu zmniejsza przewodność cieplną i zwiększa zużycie energii o 10 procent. Na pewno odczuje to nasz portfel, bo koszty ogrzewania są droższe o 20% w porównaniu do napełnienia instalacji miękką wodą, a niekiedy przez nierównomierne rozprowadzanie ciepła naraża się przewodniki na usterki powodując pęknięcia. Twarda woda jest również problemem dla użytkowników ogrzewania podłogowego, gdyż kamień odkłada się na zgięciach przewodów co powoduje zwężenie rur, a tym samym mniej skuteczne rozprowadzanie ciepła. Problem przez osady mają także zawory mieszające, czego efektem są niedogrzane grzejniki.

Sprawdź twardość wody z BWT AQA TEST

BWT rekomenduje każdemu kontrolowanie twardości wody w swojej sieci. Zalecamy przeprowadzenie analizy wykorzystując nasz tester BWT AQA TEST. Jeśli twardość Twojej wody osiąga wysoki stopień zalecamy zainstalowanie zmiękczacza. To profesjonalne urządzenie, które jest wyposażone w złoże jonowymienne, naładowane jonami sodu. Podczas całego procesu kationy wapnia i magnezu wymieniane są na kationy sodu. Woda po zmiękczeniu zawiera jony sodu równowartości ilości jonów wapnia i magnezu zawartego w wodzie przed procesem. Nasi klienci najczęściej wybierają BWT AQUADIAL Softline i BWT Perla Silk. Urządzenia BWT mogą być montowane tylko przez certyfikowanych instalatorów BWT.

Przygotowujesz odpowiednio swój organizm na zimę, zadbaj też o serce swojego domu z Solutech!

Wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego brak regularnego dbania o układ grzewczy może prowadzić do jego zatkania, utworzenia zimnych stref oraz do wzrostu zużycia energii. Solutech to preparat, który wlewa się bezpośrednio do obiegu grzewczego - stosując Aplikator Solutech zrobisz to sprawnie i bezawaryjnie.

Wyróżniamy kilka podstawowych typów instalacji: instalacja oparta na stalowych grzejnikach i kotle gazowym, instalacja mieszana (grzejniki i podłogówka) oraz instalacje z pompą ciepła i podłogówką – linia produktów Solutech jest delikatna i bezpieczna, dzięki czemu BWT rekomenduje ją użytkownikom wszystkich instalacji po konsultacji ze specjalistą ds. ogrzewania.

Solutech Czyszczenie to środek o działaniu czyszczącym i dyspergującym zanieczyszczenia. Szlam i kamień gromadzący się w systemie grzewczym mogą również powodować szkodliwe i kosztowne blokady powodując przestoje instalacji.

Solutech Zabezpieczenie chroni przed korozją, przeciekami i gromadzeniem się gazów, dzięki czemu zmniejsza koszty eksploatacji instalacji c.o. Chroni grzejniki przed powstawaniem mikrootworów, które z upływem czasu powodują przecieki. Zapewnia cichą pracę pieca.

Jak już wiemy brak regularnego dbania o układ grzewczy może prowadzić do utworzenia zimnych stref oraz do wzrostu zużycia energii. Dlatego aby ochronić instalację rekomendujemy użycie Solutech Całkowita ochrona.

Solutech Całkowita Ochrona jest gotowym do użycia środkiem o działaniu antykorozyjnym i przeciwosadowym.  To gotowa do użycia ciecz o właściwościach przenoszenia ciepła i działaniu ograniczającym korozje metali w tym aluminium, stali, miedzi i innych stopów. Tworzy na ich powierzchni filtr zabezpieczający i neutralizujący kwasy mogące powstawać w systemie. Solutech Całkowita ochrona zapobiega powstawaniu osadów i uszkodzeniom spowodowanym namnażaniem się glonów i bakterii.

BWT nie zaleca samodzielnego aplikowania preparatu SoluTech – w każdym wypadku skonsultuj się ze swoim specjalistą ds. ogrzewania.