Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Pompy ciepła powietrze-woda cieszą się coraz większym zainteresowaniem indywidualnych inwestorów. Wzrost popularności spowodowany jest większą dostępnością, rosnącymi cenami paliw kopalnych, a także rosnącym zaufaniem do nowej technologii i jej wydajności zarówno wśród osób użytkujących, jak i montujących pompy ciepła. Zachęcającym jest również fakt, że na montaż pomp ciepła można otrzymać dofinansowanie z programu CZYSTE POWIETRZE, a także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, które się wzajemnie uzupełniają.

Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła? Poza parametrami technicznymi (dane należy porównywać dla tych samych parametrów pracy urządzenia), ważna jest również wysoka klasa afektywności energetycznej, która gwarantuje wysoką wydajność. Nie bez znaczenia jest też jakość komponentów, z których zbudowana jest pompa ciepła, co ma wpływ na jej trwałość i niezawodność. Jednak to, co sprawdzić najłatwiej, a co wpływa na komfort użytkowania urządzenia to minimalna zewnętrzna temperatura, przy której pompa może pracować (im szerszy zakres temperatury pracy, tym lepiej) oraz poziom hałasu emitowany przez urządzenie podczas pracy. Warto też sprawdzić czy pompa wykorzystuje czynnik chłodniczy przyjazny środowisku, co jest na wyposażeniu pompy i ile lat gwarancji na urządzenie oferuje producent. A kiedy pompa już wybrana pozostaje dobór modelu i jego mocy pod kątem parametrów technicznych domu oraz potrzeb związanych z ilością wykorzystywanej ciepłej wody.

Jedną z najbardziej wydajnych monoblokowych pomp ciepła dostępnych na rynku jest pompa Hydro UNIT M marki Beretta, która łączy w sobie wiele zalet: cichą pracę, wysoką efektywność energetyczną (ma klasę A+++ przy 35 st. C oraz A++ przy 55 st. C) oraz łatwy dostęp do komponentów urządzenia.

Jednostka pompy ciepła obejmuje sprężarkę rotacyjną (Twin Rotary) z technologią DC-Inverter, elektroniczny zawór rozprężny, wentylatory z bezszczotkowym silnikiem EC i żebrowaną wężownicę z powłoką hydrofilową ułatwiającą odprowadzanie wody podczas cyklu odszraniania i minimalizującą możliwość zamarzania wężownicy parownika, a także powłoką antykorozyjną Blue Fin. Pompa ciepła przygotowana jest do pracy przy temperaturach zewnętrznych sięgających nawet -25°C.

W pompach ciepła HYDRO UNIT M zastosowano czynnik chłodniczy R32 o niższym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) niż tradycyjne gazy chłodnicze. Zastosowanie czynnika R32, zmniejszenie jego objętości, niższa emisja CO 2 i zwiększona wydajność energetyczna to cechy , które wyróżniają HYDRO UNIT M, i dzięki którym oszczędza się energię oraz chroni środowisko naturalne.

W ofercie marki Beretta dostępnych jest 10 modeli HYDRO UNIT M (7 jednofazowych i 3 trójfazowe). Pompa ciepła może być zainstalowana jako samodzielne źródło ciepła albo stanowić część systemu. Dzięki bogatemu wyposażeniu i dostępnym akcesoriom dodatkowym montaż urządzenia jest prosty, pompa pracuje ciszej, a cały system jest bardziej efektywny.


Pompa ciepła Hydro UNIT M

 

Sterownik do pompy ciepła Hydro UNIT M

Dla wszystkich instalacji, w których pompa ciepła nie jest zintegrowana z kompleksowymi systemami możliwe jest sterowanie za pomocą sterownika, będącego na wyposażeniu pompy. Regulator ten umożliwia całkowitą kontrolę jednostki w intuicyjny i przyjazny dla użytkownika sposób. Dodatkowo w razie potrzeby, gdyby temperatura spadła poniżej zadanej uruchomi dodatkowe źródło ciepła, np. kocioł kondensacyjny.

Ze względu na wysoką jakość komponentów użytych do produkcji pompy Beretta oferuje 3-letnią gwarancję na urządzenie i aż 5 lat na sprężarkę. Warunki gwarancji można znaleźć na stronie www.beretta.pl lub w karcie gwarancyjnej. Więcej informacji o nowym urządzeniu można znaleźć na stronie www.beretta.pl.

O Grupie Riello

Beretta jest częścią Grupy Riello, która została założona w 1922 r., lidera w dziedzinie produktów i usług w zakresie ogrzewania i klimatyzacji. Z siedzibą w Legnago (Włochy), Riello działa w ponad 120 krajach. Riello jest częścią Carrier, wiodącego światowego dostawcy innowacyjnych technologii HVAC, chłodniczych, przeciwpożarowych, bezpieczeństwa i automatyki budynkowej. Aby uzyskać więcej informacji o grupie, odwiedź www.riello.com