Napełnianie instalacji centralnego ogrzewania

Napełnianie instalacji centralnego ogrzewania

Napełnianie instalacji centralnego ogrzewania, to czynność (z pozoru) banalna. Wystarczy przecież zwykły zawór odcinający i manometr… Wymaga się jednak, aby ciśnienie w instalacji grzewczej nie podlegało ciągłym, dynamicznym wahaniom. Czyli przydałby się jeszcze reduktor ciśnienia. A może zamiast kilku urządzeń i wielu punktów uszczelnień zastosować pojedynczy „kompakt” – zawór napełniania instalacji?

 

W skład zaworu napełniania instalacji wchodzi zawór zwrotny lub antyskażeniowy, reduktor ciśnienia oraz manometr. Dzięki reduktorowi jesteśmy w stanie kontrolować ciśnienie w instalacji grzewczej i w razie potrzeby uzupełnić instalację do osiągnięcia przewidzianego (wymaganego) ciśnienia a manometr umożliwia odczyt ciśnienia wyjściowego.

 

Woda, którą napełniany jest układ, musi spełniać wymogi normy dla wody instalacyjnej. Jednym z występujących problemów jest zbyt wysoka twardość wody, dlatego też warto rozważyć uzupełnianie zładu wodą sieciową z powrotu obiegu pierwotnego, gdy mamy taką możliwość (wymiennikownia). Gdyby jednak zdarzyło się, że warunki zasilania (np. zbyt niskie ciśnienie na powrocie obiegu pierwotnego) nie pozwalają napełnić instalacji grzewczej, do dopełniania możemy użyć wody z sieci wody zimnej (pitnej). Doprowadzona ona będzie do powrotu obiegu wtórnego i zastosować tutaj musimy zawór antyskażeniowy co najmniej klasy CA, czyli SYR 6827, a w przypadku zbyt twardej wody – zmiękczacz 3200 z zaworem 6628 BA, by spełnić wymogi normy PN EN 1717.

Zawory napełniania instalacji SYR:
2128/6827 CA/6628 Plus BA.

Zawory napełniania instalacji SYR:
2128/6827 CA/6628 Plus BA.


Zawory napełniania instalacji SYR:
2128/6827 CA/6628 Plus BA.

Co więcej, producenci wielu kotłów wymagają napełniania instalacji CO wodą odpowiedniej jakości. Napełnienie instalacji wodą nieuzdatnioną wiąże się z ryzykiem utraty gwarancji.

 

Wspomniany uzdatniacz zapewni wodę zmiękczoną lub zdemineralizowaną (w zależności od zastosowanego granulatu uzdatniającego). Zmiękczacz/demineralizator SYR 3200 to system składający się zespołu przyłączeniowego, do którego dokręca się butle z granulatem (żywicą jonowymienną) w wielkości odpowiedniej dla danej instalacji. Po przepływie określonej ilości wody (należy posługiwać się wskazaniami licznika wody, wbudowanego w zespół 3200) należy wymienić żywicę w zbiorniku, zamawiając wkład wymienny z odpowiednim granulatem.

Instalacja CO z kotłem wiszącym
i uzdatniaczem SYR 3200

//Jak dobrać odpowiednią wielkość butli uzdatniacza 3200?

Należy określić następujące parametry:

  • ilość wody w instalacji c.o. (wielkość zładu),
  •  twardość wody wody, którą będziemy napełniać naszą instalację.

Każda butla zawiera określoną ilość żywicy jonowymiennej (4, 6, 7, 14 litrów).

W tabeli poniżej podane są wydatki butli z granulatem zmiękczającym – ilości wody jaką można zmiękczyć o 1 stopień (w niemieckiej skali twardości).

Aby obliczyć zapas wody miękkiej dla butli określonej wielkości należy podzielić wydatek butli przez twardość wody (ilość stopni w niemieckiej skali twardości), którą trzeba usunąć. Przykładowo, żeby napełnić instalację CO o pojemności 800 litrów wodą, którą należy zmiękczyć o 16 stopni, potrzeba butli 6 litrów, bo: 15 000 ÷ 16 = 937,5 litra wody uzdatnionej. Butla 6 litrów pokryje nasze zapotrzebowanie. Dodatkowo jest jeszcze pewien zapas, który pozwoli nam uzupełnić zład, w przypadku ubytków wody instalacyjnej (które zawsze mogą się zdarzyć).