Podłączaj efektywniej i bezpieczniej z nowymi zaworami od Valvex!

Podłączaj efektywniej i bezpieczniej z nowymi zaworami od Valvex!

Polski producent Valvex to krajowy lider w segmencie zaworów kulowych oraz armatury instalacyjnej. Zarządzający firmą wychodzą jednak z założenia, iż „kto nie idzie do przodu, ten się cofa”, dlatego stale inwestują środki w nowe technologie i nowoczesne maszyny produkcyjne. Efektem tego jest ciągły rozwój asortymentu. Dotyczy to zarówno segmentu instalacyjnego, jak i stanowiącej drugą część oferty firmy armatury sanitarnej, z bateriami łazienkowymi na czele.

Produkcja bazująca na komponentach wysokiej jakości, unikatowe rozwiązania konstrukcyjne, wreszcie rygorystyczne testy szczelności zaworów stanowią czynniki gwarantujące wprowadzenie na rynek produktów dopasowanych pod najbardziej zaawansowane projekty budowlane. Dwie najnowsze pozycje z portfolio instalacyjnego to zawór kulowy SPIN DN 25 oraz zawór kątowy SPIN DN 20 z filtrem i magnesem neodymowym. Ich premiera miała miejsce w połowie lutego bieżącego roku.

SPIN DN 25 to ergonomiczne rozwiązanie do podłączenia jednostek wewnętrznych pomp ciepła – również z funkcją chłodzenia – i pozostałych urządzeń pracujących w instalacjach centralnego ogrzewania, wody ciepłej i zimnej oraz chłodniczych. Występuje on w dwóch wersjach: G1–G1 z nakrętką o średnicy 1’’ oraz G1–G5/4 z nakrętką o średnicy 5/4’’. Niniejsze wymiary determinują możliwość łączenia zaworów z urządzeniami wyposażonymi w przyłącza z gwintami zewnętrznymi o średnicy analogicznej do ww. Zawory w wersji G1–G1 można wykorzystać na potrzeby podłączenia również urządzeń takich jak: zawór strefowy, separator zanieczyszczeń, sprzęgło hydrauliczne czy grupa pompowa.

SPIN DN 20 z filtrem i magnesem neodymowym jest zaworem zaprojektowanym w celu ochrony elementów instalacji przed zanieczyszczeniami stałymi i magnetycznymi. Stosuje się go w instalacjach wodociągowych wody ciepłej i zimnej, jak również centralnego ogrzewania oraz chłodniczych. Szczególnie polecany jest on do wykorzystania w instalacjach z kotłem gazowym z przyłączem o średnicy 3/4’’. Sprawdzi się również w układach, w których niezbędna jest ochrona przed cząsteczkami magnetycznymi pomp obiegowych oraz wymienników.

Kluczowym parametrem wyróżniającym SPIN DN 20 jest siła magnesu na poziomie 6200 Gs. Zestawiając tę wartość z wielkością zaworu, czyni go to jednym z najbardziej uniwersalnych zaworów dostępnych na polskim rynku. Jego niewielkie rozmiary w stosunku do standardowych separatorów magnetycznych pozwalają na umieszczenie go w instalacjach z niewielką przestrzenią montażową.

Wyposażenie zaworu w magnes neodymowy ma na celu usunięcie zanieczyszczeń magnetycznych z czynnika w instalacji. Cząstki magnetyczne nie tylko stanowią zagrożenie dla pracy pomp obiegowych, ale mogą także powodować spadek efektywności pracy wymienników w urządzeniach grzewczych. Choć zanieczyszczenia te powstają w instalacji głównie w wyniku procesów korozyjnych, mogą również stanowić pozostałość po pracach instalatorskich. Stosowanie filtracji magnetycznej zalecane jest do zabezpieczenia zarówno starych, jak i nowych instalacji.

Drugi istotny element zaworu to filtr siatkowy odpowiedzialny za wyłapanie pozostałych niemagnetycznych zanieczyszczeń stałych. Umieszczenie magnesu w szczelnej, demontowanej osłonie chroni go przed procesami korozyjnymi, jak również pozwala na dokładne oczyszczenie poszczególnych elementów z nagromadzonych cząstek magnetycznych. Po wyciągnięciu magnesu z osłony cząstki odpadną od niej samoistnie. Usunięcie ich bezpośrednio z magnesu byłoby niemożliwe.

Podsumowując – Valvex wyszedł naprzeciw oczekiwaniom instalatorów poszukujących dodatkowych rozwiązań w zakresie przyłączania i zabezpieczenia głównych elementów instalacji. Z jednej strony otrzymali oni SPIN DN 25 – uniwersalny pod kątem możliwości przyłączeniowych zawór kulowy, zaprojektowany głównie na potrzeby podłączenia pomp ciepła. Drugą nowością jest kompaktowy i łatwy w czyszczeniu zawór kątowy SPIN DN 20 z filtrem i magnesem neodymowym. Ochroni on ważne elementy instalacji, jak również zabezpieczy przed zanieczyszczeniami stałymi i magnetycznymi.