Wavin Ventiza - czyste powietrze, zdrowy dom

Wavin Ventiza - czyste powietrze, zdrowy dom

Firma Wavin Polska na początku tego roku poszerzyła gamę oferowanych produktów o rodzinę central do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła serii Ventiza. Tym samym firma uzupełniła ofertę produktową systemów komfortu dla domu obok obecnie oferowanych systemu sterowania Sentio oraz systemów do ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego.

Wybór urządzeń Wavin Ventiza

Rodzina central Ventiza, składa się z 4 wielkości central odpowiednich do zastosowania zarówno w małych domkach do ok. 80m2 jak również dużych domach i willach przekraczających 250m2 powierzchni. Jedną z kluczowych zalet oferowanych produktów są ich gabaryty zewnętrzne, które wymagają niewiele miejsca na montaż jak również na późniejsze czynności serwisowe. Najmniejsze z urządzeń zajmuje miejsce typowej szafki kuchennej o szerokości 60cm. Co ważne wraz z minimalizacją wymiarów, centrale nic nie straciły na swoich parametrach technicznych czy akustycznych.

Oszczędność energii

Wysoki wskaźnik odzysku ciepła w klasach A i A+ uzyskiwany jest dzięki zastosowaniu krzyżowych, przeciwprądowych wymienników ciepła renomowanego producenta o wysokim stopniu sprawności. Dodatkowo, istnieje możliwość zastosowania opcjonalnego wymiennika entalpicznego, który dzięki specjalnej membranie pozwala na odzysk zarówno ciepła jak i wilgoci Dzięki temu poziom wilgotności w domu utrzymywany jest na optymalnym poziomie, a także ryzyko zamarznięcia wymiennika w zimie zredukowane jest do minimum.

Budowa central

Izolację termiczną i akustyczną stanowi obudowa wewnętrza wykonana z najwyższej klasy spienionego polipropylenu (EPP), który gwarantuje doskonałe zabezpieczenie zarówno przed powstawaniem mostków cieplnych jak i przenoszeniem hałasu na zewnątrz obudowy urządzenia. W celu podniesienia komfortu użytkowania oraz walorów estetycznych zewnętrzna obudowa wykonana została z blachy stalowej malowanej na kolor biały (oprócz modelu HRU 520). Niezawodną pracę każdej z central gwarantuje zastosowanie wentylatorów renomowanych europejskich producentów, które są ciche, wydajne i jednocześnie ekonomiczne. Zastosowane wentylatory wyposażone są w najnowsze silniki z elektroniczną, płynną regulacją obrotów. Każda z central posiada 4 wstępnie fabrycznie ustawione prędkości pracy z możliwością ich dowolnej modyfikacji.

Praca central odbywa się w oparciu o pomiary zainstalowanych fabrycznie czujników temperatury powietrza. Ich zadaniem jest monitoring pracy urządzenia oraz szybka reakcja np. na spadki/zmiany temperatury oraz zabezpieczenie urządzenia przed oszronieniem wymiennika oraz wychłodzeniem domu. W standardzie na wyposażeniu każdej centrali znajduje się także wbudowany czujnik wilgotności względnej dzięki któremu, przy wzroście wilgotności intensywność wentylacji wzrośnie.

Kolejnym istotnym elementem central serii Ventiza jest zastosowanie przepustnicy by-pass, która umożliwia, poprzez całkowite ominięcie wymiennika ciepła np. w sezonie letnim schłodzenie wnętrza domu poprzez bezpośredni nawiew powietrza z zewnątrz. Dla miesięcy zimowych, w celu zapewnienia ciągłości pracy urządzenia przez cały rok, centrala wyposażona została w specjalny przewód przyłączeniowy dla dedykowanej nagrzewnicy elektrycznej montowanej w kanale doprowadzającym świeże powietrze z zewnątrz.

Możliwości rozbudowy systemu

Centrale Ventiza oprócz wymiany powietrza umożliwiają także monitorowanie i regulację parametrów komfortu i bezpieczeństwa w domu. Sterownik urządzenia umożliwia podłączenie dodatkowych czujników np. mierzących stężenie dwutlenku węgla lub wilgotność w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki fabrycznie predefiniowanym wartościom stężeń dopuszczalnych zgodnie z normami europejskimi, urządzenie w porę zareaguje i nie dopuści do przekroczenia wartości granicznych zapewniając najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa.

W warunkach klimatycznych wskazujących na konieczność wyposażenia instalacji w nagrzewnicę wstępną – Polska należy do krajów w których jest to zalecane – przygotowana została oferta zewnętrznych nagrzewnic elektrycznych. Nagrzewnice zostały dobrane w taki sposób aby zminimalizować zużycie prądu poprzez maksymalne wykorzystanie dostępnej mocy grzewczej oddawanej w sposób płynny.

Zdrowy klimat w domu

O zdrowy klimat w domu dbają zamontowane w centrali filtry za pomocą których wyłapywane są wszelkie zanieczyszczenia powietrza mogące przedostać się z zewnątrz. W zależności od zastosowanej klasy filtracji, filtry te są w stanie zatrzymać nawet najdrobniejsze cząstki stałe zawieszone w powietrzu oraz większość bakterii i wirusów. Skuteczna filtracja powietrza zewnętrznego jest szczególnie ważna dla cząstek o średnicy <1 mikrometra gdyż są one bardzo groźne dla naszego zdrowia, ponieważ organizm ludzki nie posiada żadnej ochrony przed tak małymi cząstkami. Wnikają one do naszego organizmu poprzez układ oddechowy do płuc a stamtąd mogą przeniknąć do układu krwionośnego.

Integracja z Sentio

Serce każdej centrali serii Ventiza stanowi układ automatyki, który umożliwia kontrole oraz nastawę niezbędnych parametrów pracy za pomocą dedykowanego panelu sterowania. Jednak największą zaletą central Ventiza jest ich możliwość integracji z pozostałymi systemami komfortu Wavin poprzez system sterowania Sentio. Dzięki zastosowaniu wspólnego protokołu komunikacji za pomocą tylko jednej centrali, panelu sterującego lub aplikacji na urządzenia mobilne użytkownik jest w stanie sterować pracą systemu ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji mechanicznej w swoim domu. A to tylko podstawowe funkcje jakie może realizować system Sentio, dodatkowe moduły zwiększają jego funkcjonalność o możliwość sterowania min. roletami, oświetleniem czy bramą wjazdową. Ponadto, każdy termostat pokojowy systemu Sentio wyposażony jest w zintegrowany czujnik wilgotności względnej który na bieżąco monitoruje parametry powietrza w danym pomieszczeniu bądź strefie. Dzięki komunikacji z centralą wentylacyjną jest w stanie niemal natychmiast zareagować na lokalnie pojawiające się zmiany parametrów powietrza co czyni cały system bardzo skutecznym i wydajnym. Wraz z wprowadzeniem central Ventiza, gama produktów Wavin objęła kompleksową ofertę systemów mających wpływ na zapewnienie odpowiednich warunków komfortu w naszych domach.